Lokaty | Obligacje | Akcje | Fundusze: rynku pieniężnego, obligacji, akcji, hybrydowe | Kontakty terminowe | Opcje | Waluty | Forex | IKE | OFE

Łatwe
Inwestycje

Jak rozpocząć handel za granicą?
Jak wypełnić W-8BEN?
Jak najtaniej wymienić złotówki na dolary (lub inne waluty)
Ile pieniędzy tracimy w tradycyjnym kantorze?

Jak wypełnić formularz W-8BEN

Autor: Adam Bicz
Masz dochody ze Stanów? Zarabiasz na aplikacjach mobilnych publikowanych w AppStore lub Windows Phone Store? A może chcesz inwestować na giełdach w stanach, np. NYSE? Musisz wypełnić formularz "Zaświadczenie o zagranicznym statusie beneficjenta dla celów podatkowych w U.S.A" (Certificate of Foreign Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding) czyli W-8BEN. Artykuł ten jest uzupełnieniem do artykułu Jak rozpocząć handel za granicą? i poświęcony jest jedynie wypełnieniu konkretnego formularza - W-8BEN.

Kto powinien wypełnić formularz?

Pierwszy przypadek: jeśli chcemy handlować na giełdach w Stanach Zjednoczonych (czyli chcemy kupować akcje firm tam notowanych).
Drugi przypadek: jeśli sprzedajemy aplikacje mobilne np. poprzez firmy Microsoft lub Apple.
Jeśli wiemy, że musimy wypełnić ten formularz z jakiegokolwiek innego powodu, ten artykuł nadal będzie dla nas aktualny.

Formularz W-8BEN do pobrania - Formularz zawiera polskie tłumaczenia
Formularz W-8BEN do pobrania ze strony urzędu - w całości po angielsku

Jak wypełnić formularz

Poniżej przedstawiam poprawnie wypełniony formularz W-8BEN. Niżej wypełniony dokument był wysłany 11 września 2011 roku. Został on zaakceptowany przez Microsoft, do którego został wysłany - najpierw e-mailowo w celu potwierdzenia poprawności, a następnie listem do Stanów, do siedziby firmy.
Identycznie wypełniony formularz przekazany został przeze mnie osobiście do placówki banku BZWBK w roku 2013 i również ten bank nie miał żadnych uwag. Warto więc wypełnić go tak samo, jak ten zamieszczony poniżej, z zastrzeżeniem, że data pisana jest w inny sposób niż w Polsce - najpierw miesiąc, potem dzień, potem rok.

Kliknij na obrazek aby powiększyć.

Co dalej?

Gdy mamy już gotowy wypełniony i wydrukowany formularz (pamiętajmy o podpisie!), musimy wysłać go lub przynieść osobiście do domu maklerskiego lub wysłać do firmy, w której będziemy uzyskiwać zagraniczne dochody. Trzeba się liczyć z tym, że list do firmy w Stanach będzie szedł bardzo długo i nie będzie też najtańszy. Warto skorzystać z opcji przesyłki z możliwością jej śledzenia - zwiększamy wtedy szansę, że przesyłka nie zaginie po drodze. Jeśli składamy formularz w celu rozpoczęcia handlu na giełdzie zagranicznej, ale za pośrednictwem polskiego domu maklerskiego, najlepiej zanieść formularz osobiście.
W żadnym wypadku nie należy wysyłać formularza bezpośrednio do urzędu.

comments powered by Disqus